Akademisk Arkitektforening

Æresmedaljen



Æresmedaljen tildeles alle æresmedlemmer.

Prisen tildeles foreninger og institutioner, der har gjort en særlig bemærkelsesværdig indsats inden for arkitektfagets område.

Bestyrelsen stiller et motiveret forslag om tildeling til repræsentantskabet, hvorefter repræsentantskabsmedlemmerne foretager en hemmelig afstemning.

Modtagere:


2018:
Inger Exner  - og Johannes Exner (posthumt)


2017:
Bjarke Ingels


2015:
Nils-Ole Lund (læs mere her)


2012:
Jan Gehl

2006:
Jørn Utzon

2002:
Knud Friis

2001:
Jacob Blegvad

1991:
Hans Hartvig Skaarup

1987:
Charles M. Sappenfield (USA)

1985:
Tobias Faber

1982:
Poul Erik Skriver

1976:
Edmund Hansen
Vridsløselille Andelsboligforening
Albertslund Kommune

1975:
Kaj Gottlob

1972:
Esbjørn Hiort

1971:
Mogens Lassen

1969:
Philip Arctander

1968:
C.F. Møller
Kenzo Tange (Japan)

1966:
Hans Henning Hansen

1965:
Sir Robert Matthew (England)
Louis Kahn (USA)
Ludwig Mies van der Rohe (USA)

1964:
Vilhelm Lauritzen

1963:
Kay Fisker

1962:
Arne Jacobsen

1961:
Thomas Havning
Svenska Arkitekters Riksförbund
Stadsarkitektens Direktorat (København)

1960:
Flemming Grut

1957:
Helge Finsen
Ejnar Dyggve
Frank Lloyd Wright (USA)
Vilhelm Lorentzen
The American Institute of Architects

1954:  
Knud Millech
Det kgl. Akademi for de Skønne Kunster

1953:
Alvar Aalto (Finland)

1952:
Hans Erling Langkilde

1950:
Magnus Poulsson (Norge)
Arnstein Arneberg (Norge)

1949:
August Perret (Frankrig)

1948:
Andreas Jensen

1947:
The Architectural Association, London

1944:
Valdemar Schmidt

1943:
Poul Holsøe
Finlands Arkitektförbund
Arkitektforeningen Södra Sverige

1941:
Henning Hansen
Hakon Ahlberg (Sverige)

1939:
Andreas Fussing
A. Høeg-Hansen
A.S. Lauritzen
Carl Brummer
Eliel Saarinen (Finland)
Ivar tengbom (Sverige)

1937:
Axel Bang

1936:
Ragnar Östberg (Sverige)

1935:
Norske Arkitekters Landsforbund


1934:
Arne Eide( Norge)
The Royal Insitute of British Architects

1933:
Emil Jørgensen

1932:
V. Eilschou Holm
Södra Sveriges Byggnadstekniska Samfundet

1931:
Ulrik Plesner
Oslo Arkitektforening

1929:
Axel Berg
Martin Borch
J. Vilh. Petersen

1927:
Alf Cock-Clausen