Akademisk Arkitektforening

Kommuner med præmieringsordning



Foto: Las Poulsens Vej 30 i Aalborg. Tegnet af C.F. Møller for bygherre LPH Living ApS.


Kommuner med ordning
Herunder følger en oversigt over de kommuner der har en Bygningspræmieringsordning.

Efter byens navn er angivet etableringsåret, såfremt det kendes samt de arkitekter, Arkitektforeningen har udpeget som repræsentanter i den kommunale bedømmelseskomité.

Bygningpræmieringsordning efter kommunesammenlægningen 2007

AABENRAA Arkitekturpris 1988
Bov, Lundtoft, Rødekro, Tinglev, Aabenraa
Chris Fløe Svenningsen og Rikke Martinussen

AALBORG 1955
Hals, Nibe, Sejlflod og Aalborg

Pernille Ø. Svendsen og Robert Hansen

AARHUS 1988
Stephen Willacy og Torben Nielsen

AARHUS Bygnings- og Miljøbevaring
Lars Juul Thiis og Karen Exner

ALLERØD 2004
Mikkel Beedholm og Pernille Poulsen

ASSENS 2016
Lars Møller Christensen

BALLERUP 1992
Anne Galmar og Hans Jørgen Vesthardt

BORNHOLM 2003
Søren Bøgh og Gunilla Rønnow

ESBJERG Byfond 1976
Bramming, Ribe, Esbjerg
Helene Plet

FREDENSBORG KOMMUNE 1998
Fredensborg, Humlebæk og Karlebo

Charlotte Algreen

FREDERICIA 2002
Glenn Elmbæk

FREDERIKSBERG 1902
Michael Christensen, Ebbe Wæhrens og Lone Busk

FREDERIKSHAVN Byfond 1997
Frederikshavn, Skagen og Sæby

Hans Tyge Pedersen

herunder SKAGEN BYFOND, 2006
Søren Tortzen

FREDERIKSSUND 1989
Slangerup, Skibby, Jægerspris og Frederikssund

Lars Bo Lindblad

GENTOFTE 1910
Lene Tranberg

GULDBORGSUND 2010
Nysted, Nørre Alslev, Sakskøbing, Stubbekøbing, Sydfalster og Nykøbing Falster

Signe Cold og Bo Frederiksen 

HERNING 1992
Aulum-Haderup, Trehøje og Herning
Anette Brunsvig Sørensen og Flemming Bay-Jørgensen

HJØRRING 2013
Hirtshals, Hjørring, Løkken-Vrå og Sindal
Harry Christopher Riekehr og Preben Skaarup

HOLSTEBRO 2003
Ulfborg-Vemb, Vinderup og Holstebro

Mette Stavad og Michael Kruse 

HORSENS 1996
Anna Kathrine Bisgaard og Kristian Ahlmark

HVIDOVRE 1958
Rita Justesen, Dorthe Keis og Carsten Holgaard

HØRSHOLM 1958
Nils Holscher og Søren Mølbak

ISHØJ 2002
Jane Havshøj og Flemming Frost

JAMMERBUGT 2009
Brovst, Fjerritslev, Pandrup og Aabybro

Mogens Husted Kristensen

KALUNDBORG
Jørgen Rahbek Thomsen 

KOLDING 1990
Christiansfeld, Vamdrup og Kolding

Anja Rolvung og Aksel Fyhn (bygningspræmiering)
Suna Cenholt (facader- og skilte)

KØBENHAVN 1903
Rosa Siri Lund og Nicolai Bo Andersen

LEJRE 2001
Bramsnæs, Hvalsø og Lejre

Katrine Lotz og Mogens Morgen

LYNGBY-TAARBÆK 1993
Svend Algren, Rikke Hansen og Lone Wiggers

MIDDELFART 2011
Ejby, Nørre Aaby, Middelfart
Dan Ljungar og Sara Ettrup

ODDER 1996
Nicolaj Hyllestad

ODENSE 1910
Erik Brandt Dam og Mette Tony

RANDERS 2001
Langå, Nørhalds, Purhus, Sønderhald Vest, Havndal området og Randers

Tom Danielsen og Marie Fenger Ehlers

herunder Fonden til bevarelse af gamle bygninger i Randers Kommune.
Bjarne Bang Madsen

REBILD 2002
Nørager, Skørping og Støvring
Kim Flensborg (Støvring)

ROSKILDE 1985
Poul Jorsal og Jakob Knudsen 

RUDERSDAL 2007
Birkerød og Søllerød

Eva Jarl Hansen og Dan Cornelius

SILKEBORG 1988
Holger Thuse Hansen og Mette Albrechtsen

SKANDERBORG 1990
Galten, Hørning, Ry og Skanderborg

Jørgen Bach

SLAGELSE 1988
Hashøj, Korsør, Skælskør og Slagelse

Søren Daugbjerg Petersen og Tanja Jordan

STRUER 1988
Thomas Meedom-Bæch

SVENDBORG 1979
Svendborg, Egebjerg og Gudme

Dan Ljungar og Hans Ole Østergaard

THISTED 1995
Hanstholm, Sydthy og Thisted

Lars Brorson Fich

TØNDER 1996
Bredebro, Højer, Løgumkloster, Nr. Rangstrup, Skærbæk og Tønder
Jørgen Overby

VEJLE 1972
Clara Rigenstrup

VESTHIMMERLAND 2014
Aalestrup, Farsø, Løgstør og Aars
Jan W. Hansen

VIBORG 1986 
Bjerringbro, Fjends, Karup, Møldrup, Tjele og Viborg 
Peter Dalsgaard og Anders Strange

VORDINGBORG 2007
Vordingborg, Langebæk, Møn og Præstø

Stig Mikkelsen og Katja Viltoft